Toivo ensitiedon hetkissä -verkkotilaisuuden tallenne on julkaistu

Ensitietoverkosto järjesti toivoa ensitiedon hetkissä käsittelevän verkkotilaisuuden 14.3.2025. Tätä tärkeää ja liian vähän käsiteltyä aihetta tilaisuudessa alustivat palliatiivisen hoidon asiantuntija, terapeutti Marjaana Väänänen ja kokemuspuhujat Minna-Maarit Kedonoja, Oona Konttinen ja Selina Nero.

Vanhemmat usein nostavat esiin sen, kuinka tärkeää toivon ylläpitäminen on ensitiedon yhteydessä, silloin kun perheenjäsenet saavat tiedon lapsen vammaisuudesta tai sairaudesta. Mutta mitä toivon ylläpitäminen oikeastaan tarkoittaa nimenomaan ensitiedon antamisen yhteydessä? Miksi toivon ylläpitäminen on niin tärkeää?

Tilaisuuden tallenteet ovat katsottavissa Vammaisperheyhdistys Jaatisen verkkosivuilla: Toivo ensitiedon hetkissä -webinaari – Vammaisperheyhdistys Jaatinen ry

Ota yhteyttä

Katja Riikonen

Perheiden tuen johtaja
Vaikuttamistoiminta
Ensitukityö
Kehitysvammatuki 57 ry