Uusien kaverivapaaehtoisten koulutus
- Uutiset
- Julkaistu:
Uusien kaverivapaaehtoisten koulutus järjestetään 26.8.
Kaupungissa on tarjolla monenlaista tekemistä, kuten leffateattereita, ulkoilumahdollisuuksia, ravintoloita, teattereita, kahviloita ja uimahalleja. Kaverin kanssa on mukavampaa lähteä tutustumaan erilaisiin vapaa-ajanviettomahdollisuuksiin. Kaveripari tapaa noin kerran kuukaudessa, kun se sopii molempien aikatauluun ja he sopivat tapaamisajat keskenään.
Kaveruussuhteet muotoutuvat kaikki omanlaisikseen. Tekemisen ei tarvitse olla kallista tai monimutkaista, vaan kaverukset tekevät yhdessä tavallisia asioita. Käydään vaikkapa kävelylenkillä, kahvilla, metsäretkellä, leffassa tai molempia kiinnostavassa tapahtumassa.
Vapaaehtoisen kaverin tehtävänä ei ole valvoa, ohjata, hoitaa tai avustaa erityistä tukea tarvitsevaa henkilöä, vaan olla aidosti kaveri. Toiminnassa mukana oleville järjestämme työnohjauksellisia tapaamisia, sekä koulutus- ja virkistyspäiviä.
Uusien kaverivapaaehtoisten koulutukset syksyllä 2025
- Tiistaina 26.8. kello 17-20. Ilmoittaudu elokuun koulutukseen
- Maanantaina 20.10. kello 17-20. Ilmoittaudu lokakuun koulutukseen
Voit ottaa myös yhteyttä toiminnan koordinaattoriin ja kysyä lisää.

Ota yhteyttä
Maija RimpiläinenVapaaehtoistoiminnan koordinaattori
Vapaaehtoistoiminta
Kaveritoiminta